Главная > Правила > Свод заповедей матерей Тувы

Свод заповедей матерей Тувы

СВОД ЗАПОВЕДЕЙ МАТЕРЕЙ ТУВЫ

Мы, матери Тувы,

-     осознавая свою священную обязанность по созданию и сохранению семьи, воспитанию детей,

-    с уверенностью утверждая, что только в согласии отец и мать могут выполнить эту важную миссию, которую поручило им общество,

-    опираясь на мудрые традиции своих предков,

-     руководствуясь тем, что проект свода заповедей матерей Тувы был одобрен на кожуунных и сумонных форумах матерей,

принимаем настоящие заповеди для исполнения, передачи их от матери к дочери, от старшей к младшей. Эти заповеди призваны с раннего детства учить девочек простому правилу, что из всех житейских дел женщины самым священным является ее долг по отношению к детям и будущему своего рода.

1.     Помни: быть матерью - великое счастье, святая обязанность и большая ответственность.

2.     Береги себя смолоду, мысли, чувства и поступки матери имеют могущественное влияние на наследие, которое она передаст детям.

3.    Будь примером для своих детей во всем. От матери зависит, чтобы дети, выйдя из отчего дома, делали добро, а не зло.

4.     Не перекладывай ответственность за воспитание своих детей на родителей, учителей или самих детей.

5.   Содержи свой дом и душу в чистоте.

6.    Делай так, чтобы дом для детей и мужа был тем местом, куда хотелось бы приходить, а не уходить из него.

7.     Знай, что материнская доброта, милосердие и гостеприимность сближают родных и близких семьи.

8.    Будь верной традициям предков. Не сквернословь. Обучение детей родному языку, обычаям своего народа - долг матери.

9.     Помни, что алкоголь и курение - это зло. Здоровье матери, ее бережное отношение к себе - залог здоровья и счастливого будущего ее детей.

ТЫВАНЫҢ ИЕЛЕРИНИҢ ЫДЫКТЫГ САГЫЛГАЛАРЫ

Бис, Тыванын иелери,

-      өг-бүлени быжыглап тургузар болгаш кадагалаар, ажы-төлдү өстурүп кижизидер талазы-биле бодувустуң ыдыктыг хүлээлгевисти мсдереп билбишаан,

- чүгле ада болгаш ие кижи, ийи бодунуң чөпшээрежилгези-биле, ниитилелдин оларга дагзып кааны ол чугула хүлээлгени күүседип шьщаар дээрзин бүзүрелдии-биле бадыткавышаан,

-      өгбелеривистиң мерген угаанныг езу-чаңчылдарынга даянмьппаан,

-       кожууннарның болгаш суурларнын иелериниң шуулганынга күпггүг кылдыр хүлээп алган Тьгааның иелеринин ыдыктыг сагылгаларының чыынды төлевилелин удуртулга болдурбушаан,

бо ыдыктыг чагыгны күүседири-биле, оларны авазындан уруунга, улуг назылыглардан биче назылыгларга дамчыдары-биле, хүлээп ап тур бис. Бо ыдыктыг чагыгларны херээжен кижиниң амьщырал-чуртталгазында кыльф ужурлуг херектериниң эң-не ыдыктыы - ооң уругларга болгаш бодунуң келир үеде төрел-бөлүүнге хамаарыштыр хүлээлгези болур - деп, бөдүүн дүрүмге кыс уругларны биче чажындан тура өөредирин кыйгырып турар.

1.       Мону сактып ал: ие болуру - өндүр улуг аас-кежик, ыдыктыг хүлээлге болгаш улуг харыысалга-дыр.

2.        Аныяаңдан бодуңну камна, иениң бодалдары, угаан-медерели болгаш кылган херектери ооң ажы-төлүнге салгал кылдыр дамчыдып турар күчүлүг салдары болур.

3.      Бодуңнуң уруг-дарыыңга бүгү тала-биле үлегер-чижек бол. Уруглар адазының бажыңындан үнгеш, багай үүлгедиглер эвес, а буянныг херектерни кылыр ужурлуг, ындыг болганда, ол чүгле ие кижиден хамааржыр.

4.      Бодуңнуң ажы-төлүңнүң кижизидилгези дээш харыысалганы ада- иеңче, башкыларыңче азы уругларыңның боттарынче чая кагба.

5.      Бодуңнуң бажыңыңны база сагыш-сеткилиңни арыг, чараш кылдыр тудуп чор.

6.      Бажыңыңны уругларыңга болгаш ашааңга оларның оон чоруксанчыг чери эвес, а эң-не келиксээр болгаш барыксаар чери кылдыр эдилеп чор.

7.         Иениң буянныг чымчаа, эриг баарлыы болгаш экииргек хүндүлээчели өг-бүлениң кады төрээннерин болгаш чоок кижилерин чоокшулаштырып таныштырар дээрзин билип ал.

8.      Өгбелерниң езу-чаңчылдарынга шынчы бол. Бак сөс эдип болбас. Уругларны төрээн дылынга, бодунуң чонунуң чаңчылдарынга өөредири - иениң хүлээлгези.

9.        Арага болгаш таакпы - ол багай чүүлдер-дир. Ону сактып ал. Ие * кижиниң кадыы, ооң бодунга камныг хамаарылгазы - ооң уругларының

кадыының болгаш аас-кежиктиг келир үезиниң херечизи-дир.

Официальный сайт